Bugün ki Ziyaretçi Sayısı : 1511 Toplam Ziyaretçi :

  Nurullah AKÇAYIR 1963 Yılında Erzurum’da doğdu. Küçük yaşlarda türkülere olan tutkusu onu İlköğrenim çağlarında bağlamayla tanıştırdı. Sonraki dönemde , değişik musiki cemiyetlerinde kendisini geliştirerek virtiöz seviyesinde seslendirdiği bağlamasıyla müzik otoritelerinden tam not aldı. Kısa süre içinde yörede tanınıp birçok sanatçıya sahne ve Albüm çalışmalarında eşlik etti.

 

1981 yılında TRT’nin açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak TRT’de bağlama sanatçısı olarak göreve başladı.Duygulu ve usta çalım tekniğiyle genç yeteneklerin idolü oldu. 1987 yılında kendi isteği ile TRT’de çalıp okuyabilmek için büyük bir jüri önünde verdiği sınavla geleneksel çalıp söyleme ünvanını aldı. 1991 yılında türkü formunda yaptığı, türkülerinden birinin adını verdiği “Yazın Yağar Kar Başıma” adlı albümü ile müzik piyasasında bende varım dedi.Daha sonra halk müziğinin otantik çizgisini koruyarak akustik sazlarla düzenlemelerini yaptığı “Türkü Pınarı” ve Türkü pınarı 2” albümlerini türkü severlerle buluşturdu.

 

Popülizmden uzak halk kültürüne hizmet etmenin haklı gururu ile Erzurum’un karlı ayaz ikliminin sımsıcak yüreği ile çıktığı sanat yolculuğuna çalışmalarına daha iyi yön verebilmek amacıyla 1998’de Ankara Radyosuna tayin oldu. Halen Ankara Radyosundaki görevini sürdürmektedir. Son olarak TRT Kanallarında yayınlanmakta olan “DİLDE TELDE ANADOLU” adlı türkü içerikli programın sunuculuğunu ve müzik yönetmenliğini yaptı.

 

TRT MÜZİK KANALIN’DA  ‘RADYO GÜNLERİ ERZURUM’ Adlı canlı programın yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı…Ardından TRT MÜZİK Kanalında salı akşamları yayınlanmakta olan 'YAYLALARIN AVAZI' Programının sunuculuğunu ve müzik yönetmenliğini yaptı.Halen TRT MÜZİK kanalında Perşembe akşamları 19:45'te canlı yayınlanan "YARE SÖYLE" programını hazırlayıp sunmaktadır.

 

.Bedia Akartürk ve Aysun gültekin’le düetlerinde yer aldığı Son albümü ‘YARE SÖYLE ‘ile sevenlerine Türkü şöleni sundu. Geleneksel türkülerin yanında kendi bestelerini de yorumlayan Akçayır bugüne dek (Fransa,İsviçre,İsveç,Almanya,Hollanda,Belçika,Türkmenistan ) gibi yurt dışında ve yurt içinde birçok konserler verdi.Onlarca ödül aldı.Erzurum 2011 üniversiade kış oyunları öncesi Erzurumda ‘Yazın yağar kar başıma ‘ adlı türküye Atlama kulesi ve tarihi mekanlarda çektiği klibi şu an bir çok klip kanalında yayınlanmakta ve internet paylaşım sitelerinde yoğun ilgi görmektedir.

 

Nurullah Akçayır evli üç çocuk babasıdır. Albümleri: Yazın Yağar Kar Başıma, Bağışla, Türkü Pınarı1, Türkü Pınarı 2,Yare söyle Bilinen türkülerinden bazıları: Biter Birgün, Yazın Yağar Kar Başıma, Buz Tutmuş Gönül Dağını, Yar Seni, Benden Yana, Zemheride Bir Gül, Bir Güzel İsterem. Gurbet neyleyim ,Beni beni ,Yare söyle,Sitemkar yarim… KLİPLER : Hani Yaylam Hani Seni Ezelin …N.AKÇAYIR İ.ERKAL DÜET 1997 Az Bana Gönder……………….1994 Bu Ayrılık Neden Oldu……….2001 . Yazın Yağar kar Başıma …..2011 . Gurbet Neyleyim…………………2011

 

BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI SANATÇILAR ‘dan bazıları : Bedia Akartürk-Arif SAĞ-Erdal Erzincan- Yavuz Bingöl-Zafer Gündoğdu-Burhan ÇAÇAN-Musa EROĞLU-İbrahim ERKAL-Aysun Gültekin-İzzet Altınmeşe-Belkıs Akkale-Nuray Hafiftaş-Bedirhan GÖKÇE-Gülşen KUTLU…Emel Taşçıoğlu..

 

ALDIĞI ÖDÜLLER’den Bazıları : Belçika Türk Haftası…Brüksel 1997

2.Türk Halk Oyunları Festivali….Leverkussen…2010

Yılın sanatçısı….Erzurum gazetesi…1993

Medya FM………..

Türkistan Ahmet yesevi üniversitesi

Türkmeneli TV…………..

Ankara Emniyet Müdürlüğü…..

Arzu KASETÇİLİK

Stockholm 23 Nisan konser..2013

 

 

PLAKETLER’den Bazıları :.Sivas Valiliği..Gümüşhane Belediyesi..Ürgüp Belediyesi..Kilis yrd. dern..Erzurum Valiliği..Konyaaltı beld.bşk..K.K.K Eğt ve doktrin kom..İSPAV…Şavşat dern…Erzurum bld..Kemalpaşa bld..28.mknz.p.Tugayı gar.kom…ispir fest..DHMİ…Özel Aziziye eğt. kurumları..Erz Atatürk üninersitesi…İsviçre erz dern…Ağın Beld…Ankara Emniyet MD..Tokat üzümören Bld…Etimesgut bld bşk..Bursa yıldım erz dern..Hollanda erz dern denhaag..T.Kamu çal.vakfı..Erzurum 2011 Winteruniversiade…İstanbul erz. Vakfı..Antalya Döşemealtı bld bşk…Odunpazarı bld bşk…Konuşan kitap şenliği Hayrunnisa Gül hanımefendi…

Ankara Emniyet md…2, Türk Halk oy. Fest. Leverkussen…Rusya Türk Rüzgarı fest…vs...